Jak si udržet klid v situacích, které se zdají osobní. Praktické tipy
Tip 1: Zbavte se zbytečných očekávání
Příliš očekávání přináší zklamání
Příčinou zklamání jsou naše očekávání, což neznamená, že máte na vše rezignovat a žít bez jakéhokoliv očekávání. Pokud se však naučíte nikoho si zbytečně neidealizovat, budete připraveni takřka na všechno. Zkuste si hned ráno po probuzení v duchu či nahlas říct, že během dne nejspíš potkáte i lidi, kteří budou hloupí, otravní, arogantní, nevychovaní či dokonce zlí! Z domu tak odejdete připraveni.
Tip 2: Přepněte se do empatického modu
Jakmile narazíte na člověka, se kterým nevycházíte, nechejte zmizet svou vlastní sebestřednost a přepněte se do empatického modu. Jak na to? Zamyslete se nad tím, proč se daný člověk chová tak, jak se chová. Není on sám zraněný? Týká se mě vůbec jeho poznámka? Není ten člověk i jistým způsobem psychicky nemocný?
Tip 3: Pozor na automatické reakce
Zbavte se naučených vzorců chování
Společnost nás naučila reagovat na různé situace automaticky. Jsme do jisté míry naprogramovaní všichni stejně a to nám způsobuje v mezilidských vztazích potíže. Pokud své automatické programy a naučené zvyky prokouknete, přijde velká úleva. Pomoc může například představa toho, jak by na danou situaci reagoval někdo jiný - někdo s nadhledem, vyrovnaný a klidný člověk. Máte ve svém okolí někoho takového?
Tip 4: Získejte zpětnou vazbu
Tady vás nejspíš čeká i troška sebezapření. Když vás totiž někdo kritizuje a vám se to nelíbí, neznamená to, že za to může pouze on, byť jsme si ve druhém bodě řekli, že zraněný je možná právě ten, který na vás "útočí". Na druhou stranu, pokud se nad jeho slovy zamyslíte, možná se dozvíte něco o sobě samém. Mnohdy nám totiž druzí ukazují to, co nechceme vidět nebo zrcadlí naše osobní nedokonalosti, které potlačujeme a nejsme si jich vědomi. A to, že nás někdo emočně vychýlí z naší rovnováhy, může nakonec být určitý druh zpětné vazby. Souhlasíte?
Komentáře
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit